Kalo te lënda

Ambasadori amerikan: BE-ja zyrtarisht kërkon normalizimin e marrëdhenieve

fotoAmbasadori amerikan në Beograd, Michael Kirby, e ka komentuar deklaratën e presidentit serb, Tomisllav Nikoliq, i cili ka thënë se nga BE-ja i është kërkuar njohja e Kosovës.

“Ne nuk jemi anëtare e BE-së, por e mbaj mend kur në vjeshtën e vitit 2012 lejdi Ashton dhe sekretarja Hillary Clinton kanë zhvilluar bisedime të përbashkëta më Nikoliqin dhe kryeministrin e atëhershëm, Daçiqin. Aso kohe është folur për normalizim të marrëdhënieve, e jo njohje të Kosovës”, ka thënë Kirby në një intervistë për Kurir, transmeton Indeksonline.

Sipas tij, shumica thonë se njohja e Kosovës nga Serbia është e pashmangshme, duke përfshirë edhe kryeministrin Edi Rama, Edita Tahirin…

“Por cilat janë këto kushte, këtë e përcakton BE-ja. Brenda BE-së ka vende që ende nuk e kanë njohur Kosovën, kështu që njerëz të ndryshëm kanë folur për gjëra të ndryshme, por aq sa unë kuptoj, politika zyrtare e BE-së është normalizimi i marrëdhenieve”, ka thënë Kirby.

Tutje ai ka thënë se kjo nuk do të thotë se dikush në BE në të ardhmen nuk do të ketë ide tjera.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: