Kalo te lënda

Kriza politike zgjatë procesin e liberalizimit 06.10.2014 | 20:18

562X31575307_20141006200854922620A po ndikon zvarritja e krijimit të institucioneve në procesin e integrimeve evropiane, me theks të veçantë në procesin e liberalizimit të vizave për kosovarët.

Njohës të kësaj fushe kanë mendime të ndryshme rreth kësaj çështjeje. Njohësi i procesit të integrimeve evropiane, Avni Mazreku, thotë se ngërçi politik nuk ka ndikim në procesin e liberalizimit të vizave, pasi që,sipas tij, ky është një proces komplet teknik.

 

Por, ndryshe mendon njohësi tjetër i integrimeve evropiane, EmrushUjkani. Sipas tij, kriza politike në vend do ta zgjasë edhe më shumë procesin e liberalizimit të vizave.

 

Mazreku e Ujkani thonë se edhe para bllokimit të institucioneve procesi i liberalizimit të vizave kishte mbetur nën hije të zhvillimeve të tjera politike.

 

Kosova ka hyrë në krizë institucionale që nga maji i këtij viti, me shpërndarjen e Kuvendit dhe çuarjen e vendit në zgjedhje. Që nga ajo

 

kohë është mbajtur vetëm një seancë e Kuvendit, vendimet e të cilës kanë përfunduar në Gjykatën Kushtetuese.(RTK)

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: