Kalo te lënda

Policia e Kosovës: Ja sa kanë kushtuar uniformat

fotoCSL1P4BEPolicia e Kosovës, me qëllim informimin e drejtë të opinionit publik ka treguar për çmimin e uniformave që bartin punonjësit e sigurisë.

Lidhur me projektin furnizim me uniformë të re për Policinë e Kosovës, janë bërë shumë analiza me qëllim që të kemi uniformë cilësore si dhe të arrihet kursim në mjete financiare për të zvogëluar humbjet në investime për uniformë .

 

Aktualisht Policia e Kosovës ende nuk ka pranuar asnjë vendim/njoftim nga OSHP-ja, lidhur me projektin e furnizimit me uniforma të PK-së, por ne vlerësojmë se opinioni publik duhet të informohet drejt për projektin në fjalë.

 

Planifikimi i Policisë së Kosovës në implementimin e këtij projekti, ka qenë realizimi i kontratës kornizë që ndërlidhet me mundësitë buxhetore që disponon PK-ja për pajisjen e pjesëtarëve të PK-së me uniforma.

 

Për sqarim, sipas planifikimeve buxhetore për periudhën tre (3) vjeçare (2014, 2015 dhe 2016), shfrytëzimi i buxhetit për furnizim me veshmbathje është paraparë si në vijim:

 

1. Viti 2014……………..2,568,347 €;

2. Viti 2015……………..2,063,347 €;

3. Viti 2016……………..2,068,347 €;

Në bazë të planifikimeve buxhetore për tri vitet e lartcekura shifet qartë se Policia e Kosovës planifikon të shpenzoj 6,700,041 euro, e jo 13 milion euro, siç potencohet ne artikullin e lartcekur.

 

Andaj bazuar në respektimin e të gjitha kritereve, udhëzimeve dhe procedurave të parapara ligjore, Policia e Kosovës e vlerëson të drejtë procesin e tenderit për furnizim me uniforma policore, thuhet në njoftimin e Zyrës për informim e PK-së. /Indeksonline/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: