Kalo te lënda

Serbia kërkon rol ekzekutiv të EULEX-it

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Shefi i delegacionit të Serbisë në bisedimet me Kosovën, Dejan Paviqeviq, ka deklaruar se pret negociata të gjata dhe të vështira në kuadër të grupeve punuese për zbatimin e Marrëveshjes për Menaxhim të Integruar të Kufirit.

Kërkesa kryesore e Beogradit është që Dogana e EULEX-it dhe jo e Prishtinës të ketë funksion ekzekutiv.

“Ne do të këmbëngulim që EULEX-i të marrë rolin ekzekutiv në të gjitha linjat administrative në Kosovë.

Ne do të bëjmë përpjekje të mos bëjmë dallime të tilla ndërmjet veriut dhe jugut. Megjithatë, ajo çfarë është e rëndësishme, është se në veri të Kosovës, sidomos në kalimet Jarinë dhe Bërnjak, kemi regjim të veçantë, i cili do të ngarkojë më pak banorët serbë në veri.

Ne kërkojmë rol ekzekutiv të EULEX-it. Të gjitha procedurat doganore që do të kryhen, për të cilat duhet të bisedohet dhe të cilat duhet të jenë nën regjim të veçantë, do të kryhen nga EULEX-i. Për këtë do të ketë negociata mjaft të gjata dhe të vështira”, theksoi ndër të tjera Paviqeviq.

 

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: