Kalo te lënda

Erdogan kërcënon: Mos prekni shqiptarët

Kryeministri i Turqisë, Recep Tayip Erdogan kërcënon Maqedoninë dhe Ballkanin me shpërbërje nëse të drejtat e shqiptarëve nuk respektohen. Në një intervistë për kanalin shteteror turk, TRT ai deklaroi se Turqia do mbështesë vellezërit shqiptarë nëse do jete e nevojshme me trupa ushtarake

Erdogan shtoi më tej se populli shqiptar ka të drejtën e vetëvendosjes per krijimin e nje shteti te madh shqiptar , dhe se UÇK nuk është organizatë rebele dhe terroriste por vullneti i shqiptarëve për të mbrojtur trojet e tyre.

Ai u shpreh se trupat kombëtare turke janë në gadishmëri dhe se do të ndihmojnë shqiptarët për çlirimin e trojeve shqiptare.

Kjo deklaratë ka bërë që ministrat e jashtëm të Serbisë dhe Greqisë të reagojnë ashpër,raportojn portalet shqiptare koha etj.Ky lajm per kosovalbaner eshte i pa konfirmuar/kosovalbaner.com/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: