Kalo te lënda

​“Vucic e përuli Serbinë, jo Rama”

foto3X1S7757Kryetarja e Partisë Demokratike të Serbisë (DSS), Sanda Rashkoviq-Iviq, ka vlerësuar se Serbinë nuk e ka përulur kryeministri shqiptar Edi Rama rreth deklaratave për Kosovën.

Kryetarja e Partisë Demokratike të Serbisë (DSS), Sanda Rashkoviq-Iviq, ka vlerësuar se Serbinë nuk e ka përulur kryeministri shqiptar Edi Rama rreth deklaratave për Kosovën, por kryeministri serb Aleksandar Vuçiq, për shkak të përgjigjes jo adekuate dhe lejimit që Rama të vazhdojë vizitën e tij në Preshevë.

Përgjigjja e vetme e drejtë ndaj kryeministrit shqiptar në gjestin e tij të hapur dhe armiqësor ndaj Serbisë, është dashur të jetë anulimi I mikpritjes dhe ndërprerja e vizitës së tij. Kështu, para politikës lojale të autoriteteve serbe ndaj Brukselit dhe Uashingtonit, të cilët insistuan në këtë vizitë të turpshme, Serbia u përul edhe njëherë dhe këtu nuk ka asnjë retorikë kuazipatriotike të kryeministrit të Serbisë që mund ta ndihmojë’, ka thënë Rashkoviq-Iviq.

Në një komunikatë të kësaj partie të lëshuar të martën për media, kryetarja e DSS-së ka potencuar se vizita e Ramës është skandaloze.

Nuk e ka përulur Serbinë kryeministri shqiptar, sepse nuk mundet, por një gjë të tillë e ka bërë kryeministri serb. Askush nga jashtë, e më së paku Edi Rama, nuk mund ta përulin Serbinë, sikur që bëjnë gjatë përpjekjeve të tyre për ta nënvlerësuar, por për ta përulur munden vetëm ata të cilët e përfaqësojnë Serbinë, të cilët në këto nënvlerësime përgjigjen në mënyrë jo adekuate’, theksoi Iviq.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: